Jednou ze zásadních událostí 58. MFF Karlovy Vary byla světová premiéra filmu Real ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Jeho 90 minut dlouhý záznam dění v jednom ze zákopů ukrajinské armády je autentickým svědectvím o té tváři války, která se do médií ani filmů obvykle nedostává. Přímo na festivalu v Karlových Varech pořídil s režisérem rozhovor Lukáš Jirsa.
Ve výběru Lukáše Jirsy nechybí Loznicův dokument ze současné Ukrajiny, novinka mistra filmové meditace Tsai Ming-lianga, nebo klasické snímky Orsona Wellse a Wima Wenderse. Najdete tu také jeden český film, citlivý dokument Ta druhá, reflektující život mladé dívky, vyrůstající po boku mladší sestry se speciálními potřebami.
Díra (2021) Michelangela Frammartina je poetickou odyseou do hlubin země i lidské duše. Kamera sleduje sestup jeskyňářů a momenty ze života stařičkého pastevce. Nenápadně tím oslavuje lidskou touhu po poznání a zároveň tématizuje pomíjivost existence.
Televize Noe od soboty 6. 4. 2024 uvede slavný americký seriál The Chosen, v překladu “vyvolení”, vyprávějící příběhy lidí, kteří se osobně setkali s Ježíšem. Velkolepý seriál vyniká autenticitou i neobvyklým úhlem pohledu na život a učení Ježíše z Nazareta.
Ve středu 20. 3. byl zahájen festival Jeden svět, který probíhá současně ve 48 městech po celé ČR až do 21. 4. Dramaturg TV Noe, Lukáš Jirsa, vybral z programu 10 filmů, které ho nejvíce zaujaly.
Francesca Šimuniová, benediktinka, abatyše česko-německého opatství Venio, byla předsedkyní ekumenické poroty 74. Berlinale (15.-25. února 2024). Přinášíme text shrnující její zážitky z tohoto prestižního filmového festivalu.
Příběh Nicolase Wintona, který na prahu 2. světové války odvezl 669 dětí z Československa do Velké Británie, představuje britský film Jeden život. Dojemnému dramatu o záchranné operaci, jíž nikdo nedával naději, vévodí herecké výkony Anthony Hopkinse či Heleny Bonham-Carter.
Loutkový film Tonda, Slávka a kouzelné světlo vypráví o přátelství mezi dvěma poněkud zvláštními dětmi. Fantazijí i moudrostí vrchovatě naplněný snímek patří nejen mezi nejlepší české animované filmy posledních let, ale směle se může zařadit i mezi to nejlepší v české filmové produkci jako takové.
Černobílé drama Ogly Dabrowské Pohani je dráždivou filmovou adaptací divadelní hry ukrajinské autorky Anny Jablonské. Příběh o rodině, do níž po letech zavítá babička „smrdící kadidlem” pokládá zásadní otázku: kde hledat zdravou víru, naději a lásku?
Do kin míří výjimečný dokument o muži, který takřka celý svůj život věnoval stavbě katedrály. Bez odborného vzdělání, zato s neochvějnou vírou v Krista den co den pracoval na svém pro mnohé bláznivém díle. Snímek Katedrála natočil slovenský režisér Denis Dobrovoda jako svůj celovečerní debut. Dramaturg TV Noe, Lukáš Jirsa, s režisérem pořídil následující rozhovor.