V současné pandemické době  mnohé kulturní instituce – ať už kina, divadla, koncertní síně či galerie – přesunuly své aktivity na internet. On-line a zdarma tak můžeme sledovat špičkové koncerty, divadelní přenosy i galerijní expozice – ovšem většinou pouze po dobu krizového stavu, který doufejme nepotrvá příliš dlouho.

Jinak tomu je s YouTube kanálem pojmenovaným Česká filmová klasika. Ten již od prosince 2018 nabízí možnost shlédnout zdarma, legálně a ve velice dobré kvalitě filmy, které mnohdy patří do zlatého fondu naší kinematografie. Za projektem stojí spolupráce Národního filmového archivu, Státního fondu kinematografie, společností DILIA a Blue Sky Film Distribution. Díky všem zúčastněným je na České filmové klasice nyní ke shlédnutí přes 90 snímků a každým týdnem – alespoň teď během karantény - přibývají dvě až tři novinky. Tedy, novinky v uvozovkách, protože kanál nabízí díla natočená od 30. do začátku 90. let minulého století.

Najdeme zde díla klasická a široce oblíbená jako jsou Hrdinný kapitán Korkorán (1934) s Vlastou Burianem, stále aktuální komedie Bílá paní (1965) či historická veselohra Svatby pana Voka (1970), díla závažná (Krakatit, Bílá nemoc), poetická (Holubice Františka Vláčila), propagandistická (Jan Hus, Sokolovo) i trezorová (Kočár do Vídně). Nebo se třeba můžeme vrátit k debutujícím filmařům Československé nové vlny, ať už ke Konkursu (1963) Miloše Formana, k prvotině Věry Chytilové O něčem jiném (1963) nebo k poněkud pozapomenutému Nejkrásnějšímu věku (1968) Jaroslava Papouška, tvůrce slavných komedií o rodině Homolkových. 

 

Lukáš Jirsa
dramaturg televize Noe a filmový kritik

kocar do vidne