Febiofest 2020

Výběr 7 filmů, které bychom si podle Lukáše Jirsy z TV Noe neměli nechat ujít na letošním Febiofestu.

 

1) Zemřeš ve dvaceti

AMjad Abud Alala / Súdán, Francie, Egypt, Německo, Norsko, Katar/ Termíny projekcí a vstupenky

Když se v malé súdánské vesnici v provincii Aljazira narodí chlapec Muzamil, místní prorok mu předpoví, že ve dvaceti letech zemře. Muzamilův otec nedokáže prokletí svého syna unést a rodinu opustí. Muzamil vyrůstá jen se svou přehnaně úzkostlivou matkou a oba se snaží najít rovnováhu mezi dospíváním a nevyhnutelným vědomím konce. Čas neúprosně běží v napjatém očekávání dne, kdy chlapec oslaví své devatenácté narozeniny.


 

2) Bůh existuje a její jméno je Petrunie

Teona Strugar Mitevska / Makedonie, Belgie, Slovinsko, Francie, Chorvatsko / Termíny projekcí a vstupenky

Každý leden v makedonském městě Štip vhodí kněz na svátek Zjevení Páně do řeky dřevěný kříž. Muže, který má pod vodou jako první z vody vylovit, bude tradice čekat štěstí a dobrý pobyt po celý rok. Jenže letos kříž vyloví žena - Petrunie, 32letá nezaměstnaná historička, která stále žije pod jednou střechou s rodiči. Copak si jako žena se nezaslouží dobrý rok? Komedie o tom, jestli může žena uspět ve světě vytvořeném podle mužských podmínek.

 

3) Corpus Christi

Jan Komasa / Polsko, Francie / Termíny projekcí a vstupenky

Daniel je dvacetiletý delikvent, který v sobě v nápravném centru objeví duchovní poslání. Po propuštění by chtěl vstoupit do semináře a stát se knězem. I přestože to není kvůli jeho přestupkům z minulosti možné, Daniel se nevzdává. Odjíždí do malého městečka, kde se vlastním přičiněním i shodou okolností začne starat o místní farnost. Absurdní drama podle skutečné události tematizuje otázky víry, lásky, porozumění, poslání a hledání sebe sama.

 

4) La Llorna

Jayro Bustamante / Guatemala, Francie / Termíny projekcí a vstupenky

Alma je spolu se svými dvěma syny zavražděna při ozbrojeném konfliktu v Guatemale. O třicet let později je zahájeno trestní řízení proti generálovi v důchodu Enriquemu, který byl za genocidu zodpovědný. Ten je ale během zmatečného soudního řízení osvobozen a duch mstivé ženy La Llorony se vrátí zpět mezi živé. Když Enrique začne po nocích slýchat její nářek, ještě netuší, že jeho nová hospodyně Alma přišla pomstít dávné křivdy, které soud nepotrestal.

 

5) Ghost Tropic

Bas Devos / Belgie / Termíny projekcí a vstupenky

Postarší uklízečka Khadija se vrací po dlouhém dni v práci domů posledním metrem a usne. Když se probudí na konečné stanici a nepodaří se jí vybrat peníze na taxík, nezbývá jiná možnost než se vydat domů pěšky. Poetická odysea sleduje ulice nočního velkoměsta, kde Khadija zažije sérii letmých setkání s lidmi, kteří jsou z nejrůznějších důvodů v hluboké noci vzhůru. Postupně se tak skládá detailní obraz multikulturní reality současného Bruselu.

 

6) Nic než krása

Erwin Wagenhofer / Německo, Rakousko / Termíny projekcí a vstupenky

Dokumentární snímek vypovídá o propojení mezi lidmi a odvaze vlastními silami něco změnit. Ukazuje, že každá lidská bytost má svobodu být šťastná a že život zasvěcený kráse a život zaměřený na udržitelnost se vzájemně nevylučují. Negramotné indické ženy se stanou odbornicemi na solární panely, bývalý lesník staví dřevěné domy, které nepotřebují topení, švýcarský pár dokáže proměnit pustinu v ráj na zemi a hudebníci mění tóny v krásu.

 

7) Žena

Anastasia Mikova, Yann Arthus-bertrand / Francie / Termíny projekcí a vstupenky

Ambiciózní dokumentární projekt dává hlas dvěma tisícům různých žen napříč padesáti zeměmi po celém světě a vypráví příběh o ženskosti bez ohledu na národní, kulturní nebo generační hranice. Více než dvě tisícovky žen sdílejí svůj pohled na to, co znamená být žena v každodenním životě i obecně. Nabízí tak nové perspektivy na ženství a ženskost od lásky a mateřství, přes emancipaci, politiku, moc a nezávislost, až po sexualitu, tabu a násilí.

 

Anotace k filmům jsou převzaty z oficiálního webu festivalu: febiofest.cz