Šváb

thumb_1600x1600_ozveny-24-ji-hlavy.png

V březnu můžete vidět to nejzajímavější ze světového dokumentárního filmu v rámci ozvěn jihlavského festivalu, které probíhají online. Lukáš Jirsa z TV NOE doporučuje několik filmů, které byste si neměli nechat ujít.

Filmy jsou dostupné za velice vstřícnou cenu 150 Kč, případně za 450 Kč, kdy dostanete i akreditaci na podzimní ročník.

Více informací na webu festivalu: https://www.ji-hlava.cz/ozveny

 

Coronation

Ai Weiwei / Německo / Profil na webu festivalu

Velkolepé esteticky vytříbené varování nejen pro ty, kteří ještě stále odmítají přijmout realitu současného světa.

 

Chodím

Jørgen Leth / Dánsko / Profil na webu festivalu

Dánský režisér Jørgen Leth (1937) je vůdčí osobností experimentální dokumentární kinematografie a svým posledním filmem ukazuje, jak intimní, dojemný a moudrý film může být.

Autobiografický snímek deníkovou formou zachycuje melancholii všedních dní starého muže s bohatě prožitou minulostí a mnohými úspěchy, jehož už opouští životní elán. Jørgen Leth přežil ničivé zemětřesení na Haiti, ovšem od té doby mu neslouží nohy a každý krok je pro něj náročným úkonem. Cestuje na Laos s týmem filmařů a svými dospělými dětmi, kde s pomocí místních obyvatel plánuje projekt zachycující neposkvrněnost tamější přírody. Během jeho přípravy se vrací do minulosti a poeticky vypovídá o svých životních osudech s dotírající otázkou, zda je možné stále hledat krásu a štěstí, pokud si je člověk sotva schopen sám nazout boty.

 

Nová šichta

Jindřich Andrš / ČR / Profil na webu festivalu

Jedinečný příběh o horníkovi, který se stane programátorem: příběh jednoho z 800 000 000 lidí na této planetě, kteří přišli, přicházejí nebo v nejbližší době přijdou o svoji manuální profesi. Poslední šichta, kterou čeští filmový kritici ocenili jako objev roku,  ukazuje konkrétní zkušenost s životem v planetární éře - kdy se musíme my všichni - dříve nebo později - adaptovat na zcela nečekané situace, o kterých bychom mohli pochybovat, že je zvládneme, nicméně díky Nové šichtě Jindřicha Andrše víme, že to možné je. 

 

Oeconomia

Carmen Losmann / Německo / Profil na webu festivalu

Film odhalující bezradnost našeho ekonomického systému. Hravá ale nanejvýš hrozivá sonda do fungování bank a nejasného původu peněz. Při domyšlení řečeného jde takřka o apokalyptický horor.

 

Rentgen rodiny

Carmen Losmann / Írán, Norsko, Švýcarsko / Profil na webu festivalu

Jedno nepovedné manželství na pozadí íránských moderních dějin, které nastinuje mnohé otázky ohledně komplexnosti náboženské a kulturní identity. Film teheránské rodačky Firouzeh Khosrovani je intimním portrétem jedné rodinné historie složený takřka výhradně z archivních materiálů. Napínavý ale vždy jemný a láskyplný příběh plný překvapivých zvratů.

 

Šváb

Ai Weiwei / Německo / Profil na webu festivalu

Nejnovější snímek Aj Wej Weje jsem ještě neviděl, ale kdo byl osloven pandemickým Coronation (2020) nebo velkolepým Human Flow (2017, k vidění na aerovod.cz), rozhodně Švába nemine.

V únoru 2019 předložila vláda v Hongkongu návrh zákona, který by umožnil vydání podezřelých osob z Hongkongu do rukou kontinentální Číny. Tento kontroverzní návrh vyvolal okamžitě vlnu nevole a obav ze svévolného zatýkání nepohodlných osob a politicky motivovaných soudních procesů, které mohou ohrozit hongkongskou autonomii fungující pod heslem „jedna země, dva systémy“. Vlna protestů proti tomuto návrhu vyeskalovala do podoby rozsáhlých demonstrací na podporu demokracie. Šváb natočený v době nejsilnějších protestů zachycuje nebývale intenzivní éru historie Hongkongu.

 

Odliv

Roberto Minervini / USA, Itálie, Belgie / Profil na webu festivalu

Roberto Minervini je nanejvýš empatický, jemný a pokorný filmař, který svým dílem utváří kroniku odvrácené strany amerického snu. Lidé, o nichž natáčí filmy, se stávají jeho přáteli – nejen na dobu natáčení ale někdy i na celý život. Minervini důvěřuje lidem a oni mu jeho důvěru oplácejí otevřeným srdcem, které v jeho filmech můžeme zahlédnout my všichni.

 

Druhá strana

Roberto Minervini / Francie, Itálie / Profil na webu festivalu

Jaký význam mají pojmy americké svobody a nezávislosti v komunitě drogově závislých, striptérek, válečných veteránů a bývalých trestanců žijících na okraji společnosti v jižanském maloměstě?

 

Filmové tipy připravil Lukáš Jirsa – dramaturg TV NOE a filmový publicista.

Některé anotace, nebo jejich části jsou převzaty z webu festivalu.