Nostalgie

Televize Noe uvede k 90. výročí narození Andreje Tarkovského jeho film Nostalgie (1983) s úvodním slovem Vladimíra Suchánka – v neděli 3. 4. od 21:20.

Film vypráví o sovětském intelektuálovi, spisovateli Andreji Gorčakovi, který přijíždí studovat do Itálie dílo ruského skladatele Sosnovského. Ztížen steskem po rodné zemi od svého úkolu postupně upouští a prožívá jinou zkušenost – niternou obtíž asimilace a hledání vnitřního smíru. Jeden z největších filmových tvůrců 20. století Andrej Tarkovskij (1932–1986) ve svém předposledním filmu rozhodl k asketičtější kompozici a natočil tísnivou duševní zpověď člověka nacházejícího se daleko od domova. 

Nostalgie je po Zrcadle nejintimnější podívanou ruského filmového básníka. Zabývá se metafyzickým poutem k vlasti, vykořeněností a ztrátou víry. Film, na jehož scénáři se spolu s Tarkovským podílel významný italský scénárista Tonino Guerra, měl premiéru na festivalu v Cannes, odkud si odvezl cenu za nejlepší režii, cenu filmových kritiků FIPRESCI a také cenu ekumenické poroty.