Dva světy

Dva světy (Francie, 2021, Emmanuel Carrère)

české titulky, 107 min

Film vypráví příběh uznávané spisovatelky (Juliette Binoche), která se kvůli své nové knize rozhodne proniknout do prostředí chudých lidí žijících na severu Francie. Aby svět sociálně slabších poznala co nejlépe, zatají svou pravou identitu a nechává se najmout jako uklízečka. Čím víc se noří do světa tvrdé, podhodnocené práce, tím víc poznává, jak vypadá život těch, kteří žijí od výplaty k výplatě, a zároveň svým spoluobčanům mnohdy ani nestojí za pozornost.

Toto pronikavé a zároveň jemné sociální drama z prostředí dělnické třídy, natočil režisér Emmanuel Carrère na motivy bestselleru ve Francii známé a uznávané novinářky Florence Aubenas. Hlavní role se ujala přirozeně stárnoucí Juliette Binoche, bez jejíhož osobního nasazení by film nikdy nevznikl (od Florence Aubenas se snažila práva získat několik let), a ve všech dalších rolích se objevují neherci - a hlavně neherečky - pocházející z prostředí, o němž snímek, vypráví. Herecká souhra Juliette Binoche a nehereček-uklízeček patří k největším přednostem filmu, v němž režisér dokázal zachytit prchavé momenty života, které jsou ve filmech tak cenné.

Snímek Dva světy, který měl premiéru na loňském filmovém festivalu v Cannes, ukazuje, jak obtížná je práce uklízecích čet na mezinárodních trajektech či v hotelích a zároveň dává tak často přehlíženým lidem konkrétní tvář.

Středa 8. 6. 2022 od 19.00

Městská knihovna v Praze
ukázat na mapě

Vstupné
120 Kč

Cyklus projekcí s názvem Film & spiritualita pořádá Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Akademickou farností Praha. Uvádí a diskuzí provází Mgr. Lukáš Jirsa, Ph. D.