56. MFF Karlovy Vary

Progam letošního karlovarského festivalu je nabitý a nedá se stihnout všechno. Proto Lukáš Jirsa z TV Noe vybral několik filmů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Lukáše nejvíce zaujala oblíbená programová sekce Horizonty, z níž vybral rovnou 9 filmů. Jedná se o filmy, které zaujaly publikum a poroty na těch největších festivalech. Nezapomíná ani na Zvláštní uvedení, kde bude stát za to hudební film Martina Scorseseho s legendami jako Neil Young a Bob Dylan. Ve výběru nechybí ani Jarmushova klasika Ghost Dog – Cesta samuraje, kterou v kině jen tak neuvidíte. Z hlavní soutěže vybral i zástupce české kinematografie Slovo Beaty Parkanové s Martinem Fingerem v hlavní roli. Film otevírá bolestivou kapitolu naší historie (období 1968-1969) na příběhu rodiny z maloměsta.

Zapomenutá země

Hlynur Pálmason, 2022, 143 min, Sekce: Horizonty

zapomenuta-zeme.jpg

Dánský misionář Lucas, plný ambicí a ideálů, se vydává na konci 19. století na cestu do odlehlé části Islandu, aby pomohl dokončit stavbu kostela a fotoaparátem zvěčnil tamní obyvatelstvo. Zdánlivě předvídatelná pouť se však mění v nečekaně intenzivní setkání s krajinou a přírodními silami. Pro mnohé naprostý vrchol letošního festivalu v Cannes, úchvatně komponované drama s čarokrásnými obrazy, natočil absolutní talent současného filmu Hlynur Pálmason (Bílý bílý den).

Díra

Michelangelo Frammartino, 2021, 93 min, Sekce: Horizonty

dira.jpg

V roce 1962 se mladí speleologové ze severu Itálie vydali na italský jih, aby zde podnikli objevitelskou výpravu do zdánlivě bezedného jícnu dosud neprozkoumané propasti. Vizuálně podmanivé scény zhmotňují na filmovém plátně závratnost a vznešenost krásy přírody i odhodlání a křehkost člověka.

Íá

Jerzy Skolimowski, 2022, 86 min, Sekce: Horizonty

ia.jpg

Íá je šedý oslík, který je v důsledku legislativního aktu osvobozen z cirkusu. Od té chvíle začíná jeho surreálné putování světem a jeho očima divák vnímá lidské počínání v jeho nejrůznějších podobách. Svérázná variace na Bressonovu alegorii A co dále, Baltazare i odvážné, formálně svobodné podobenství, které jeden z recenzentů označil za nejbláznivější film v letošní canneské soutěži..

Mariupol 2

Mantas Kvedaravičius, 2022, 112 min, Sekce: Horizonty

mariupol-2.jpg

Mantas Kvedaravičius se po šesti letech vrátil do ukrajinského Mariupolu, aby zachytil nehostinnou realitu města, které se ocitlo pod palbou ruských agresorů. Přestože za svůj návrat zaplatil životem, jeho snoubence se podařilo zajistit natočený materiál. Výsledný sestřih přináší unikátní svědectví o válce i altruismu ukrajinských obyvatel.

Slovo

Beata Parkanová, 2022, 104 min, Sekce: Hlavní soutěž

slovo.jpg

Autorka Chvilek Beata Parkanová se do Karlových Varů vrací s mimořádně sugestivním portrétem rodiny notáře Václava Vojíře, maloměstské morální autority, a jeho obětavé ženy Věry. Suverénně vyprávěnému a originálně pojatému intimnímu dramatu, jehož hrdinové si během léta 1968 projdou těžkou zkouškou, vládnou filigránsky vytříbené herecké výkony Martina Fingera a Gabriely Mikulkové.

Musíte se přijet podívat

Jonás Trueba, 2022, 64 min, Sekce: Hlavní soutěž

musite-se-prijet-podivat.jpg

Dva páry třicátníků, vášnivé diskuse o zásadních věcech života rozprostřené mezi Madrid a přilehlý venkov. Režisérská hvězda španělského filmu Jonás Trueba (Srpnová madona na MFF KV 2019) je mistrem oduševnělých kinematografických drobnokreseb, které nepotřebují dlouhé hodiny na vystižení hlubokých existenciálních pocitů prodchnutých šarmantní melancholií a jemným humorem.

Osm hor

Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, 2022, 147 min, Sekce: Horizonty

osm-hor.jpg

Zatímco Bruno pochází z odlehlé alpské vesničky, Pietro je synem města. Rozdílné kořeny však nejsou překážkou silného přátelství dvou mužů. Ať už každý sám, nebo společně, oba hledají životní odpovědi ve vysokých horách. Intimní příběh zasazený do spektakulárního prostředí Alp a Nepálu byl uveden v Hlavní soutěži na letošním festivalu v Cannes, odkud si odnesl Cenu poroty.

Amerika

Ofir Raul Graizer, 2022, 127 min, Sekce: Hlavní soutěž

amerika.jpg

Eli pracuje jako plavecký trenér v Chicagu a až zpráva o smrti otce jej donutí vrátit se do rodného Izraele. Rozhodnutí kontaktovat kamaráda z dětství spustí sérii událostí, které všem zúčastněným navždy změní život. Láskyplná pocta kinematografii 60. a 70. let i úchvatný příběh o lásce a přátelství, tím vším je snímek Amerika.

Nultého června

Jake Paltrow, 2022, 105 min, Sekce: Horizonty

nulteho-cervna.jpg

Napínavě odvyprávěný, v jádru však soucitný humanistický film připomíná nechvalně proslulý tribunál s Adolfem Eichmannem, architektem masového vyhlazování Židů během druhé světové války. Zásadní, hojně medializovaná postava zločince je tentokrát nahlížena skrze perspektivu tří účastníků a vykresluje dění předcházející Eichmannově popravě.

Poslední valčík

Martin Scorsese, 1987, 117 min, Sekce: Návrat k pramenům

posledni-valcik.jpg

Neopominutelné klasice žánru hudebních dokumentů se dostalo digitálního zrestaurování, které si poprvé užili diváci nedávného festivalu v Cannes. Unikátní záznam (sedm 35mm kamer) posledního koncertu kultovního rockového uskupení The Band z roku 1976, doplněný autentickým svědectvím o životě v rokenrolovém tempu, natočil fenomenální režisér a milovník hudby Martin Scorsese.

Plán 75

Chie Hayakawa, 2022, 112 min, Sekce: Horizonty

plan-75.jpg

Japonská populace nezadržitelně stárne. Možné řešení je nalezeno v podobě vládního programu, který pod názvem Plán 75 nabízí postarším občanům možnost dobrovolně zemřít výměnou za výhody provázející podzim jejich života. Do blízké budoucnosti zasazený snímek s něhou a lehkým humorem sleduje hrdiny, jejichž dny zdaleka nejsou sečteny, jakkoliv by si společnost kolem nich přála opak.

Ukolébavka

Alauda Ruiz de Azúa, 2022, 104 min, Sekce: Horizonty

ukolebavka.jpg

Amaia právě porodila svou první dceru. Nerada by se vzdala své kariéry překladatelky, ale skloubit rodinu a péči o miminko není lehké. Obzvláště když její partner odjíždí pracovně na sedm týdnů pryč. Mladá žena kapituluje a stěhuje se na tuto dobu k rodičům na venkov. Společné soužití jí dává šanci poznat matku a otce z nové perspektivy, pochopit je a leccos jim i odpustit…

Gregorovi: Pojď se mnou do kina

Alice Agneskirchner, 2022, 155 min, Sekce: Návraty k pramenům

gregorovi-pojd-se-mnou-do-kina.jpg

Letos devadesátiletý filmový historik Ulrich Gregor a jeho žena Erika v dokumentu ozřejmují, proč artové kino, v němž divákům představili přes 16 tisíc filmů, pojmenovali Arsenal a co podle jejich představ vyjadřuje název významné nezávislé sekce Forum, kterou v rámci Berlinale založili a po třicet let určovali její program. Portrétní dokument je zároveň vzrušující výpravou do historie filmu i společenského vývoje v NSR a Evropě.

Můj románek s manželstvím

SIgne Baumane, 2022, 108 min, Sekce: Horizonty

muj-romanek-smanzelstvim.jpg

Zelma byla od dětství přesvědčena, že když se bude chovat jako spořádané děvče, určitě ji potká láska s velkým L. Již první plaché interakce s opačným pohlavím však ukázaly, že realita je od romantických představ nepříjemně vzdálená. Animátorka a výtvarnice Signe Baumane nahlíží téma milostných vztahů i s nimi spojených očekávání s typickým, lehce ironickým nadhledem, to vše je okořeněno hudebními vsuvkami řeckého chóru či přiblížením neurochemických procesů v mozku.

Můj otec kníže

Lukas Sturm, Lila Schwarzenberg, 2022, 79 min, Sekce: Zvláštní uvedení

muj-otec-knize.jpg

Intimní portrét vztahu jedné z klíčových polistopadových autorit Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Schwarzenbergové. Fascinující rozhovory natočené v průběhu pěti let se nevyhýbají ani nepohodlným, kontroverzním tématům, jako je komplikované dospívání ve stínu charismatického otce a pod tíhou aristokratických tradic a zvyků.

Ghost Dog: Cesta samuraje

Jim Jarmush, 1999, 116 min, Sekce: Návraty k pramenům

ghost-dog-cesta-samuraje.jpg

Nájemný zabiják (Forest Whitaker), který se řídí samurajským kodexem. Mistrovské dílo Jima Jarmusche, ve kterém jdou ruku v ruce akce s meditací a který střílí nejen náboji, ale i životními moudry. Někdy se smrtelně vážnou tváří, jindy s nepatrným, ale o to účelnějším ironickým úsměvem v koutku úst.

Obrazy starého sveta

Dušan Hanák, 1972, 64 min, Sekce: Návraty k pramenům

obrazy-stareho-sveta.jpg

V dokumentu, stylem výpovědi odkazujícím k reflexivní lyrice, se prostřednictvím rázovitých obyvatel odlehlých končin slovenského venkova přemítá o stáří, samotě, chudobě a tíži životního údělu, zároveň však také o nezdolnosti člověka a autentickém bytí, odolávajícím civilizačním tlakům.

 

Lukáš Jirsa
dramaturg TV Noe a filmový publicista