Král králů

V kině Edison Filmhub v Praze se v rámci cyklu němých filmů s živou hudbou můžete těšit na dvojici snímků s náboženskou tématikou od slavného režiséra Cecila B. Demilla. Před velikonočními svátky (ve středu 5. 4.) se uskuteční projekce filmu Králů král ů z roku 1927, zobrazující příběh Ježíše Krista. V pátek 26. 5. naváže film Jana z Arku (1916). Oba filmy doprovodí současná živá hudba a úvod obstará kreativní ředitel distribuční společnosti Film Europe Dominik Hronec, který vystudoval religionistiku v Londýně. 

KRÁL KRÁLŮ / 5. 4. 2023 / 19.00

Cecil B. Demille, 1927, USA, 112 min.

kral_kralu_960x500.jpg

Další návrat do němé éry s živým soundtrackem v Edisonu! Na středu 5. dubna, jen pár dní před Velkou nocí, jsme pro vás připravili skutečně velkolepý zážitek: Král Králů režiséra Cecila B. DeMilleho z roku 1927 přenáší na velké plátno ty nejzásadnější okamžiky života a zmrtvýchstání Ježíše Krista, a to s výpravou a filmařským mistrovstvím, které biblickým rozměrům příběhu náleží. Živý soundtrack tentokrát obstará Hjörtur, jehož odvážné soundtracky jste mohli slyšet už na projekcích Zrození národa a Fantoma opery, a také jeho parťák Deanshwty! V úvodu před projekcí se těšte historickou sondu, v níž se dozvíte podrobnosti o různých vyobrazení Ježíše Krista od 1. století n. l. v Judei až po samotný film Král králů.

Úvod bude mít na starosti Dominik Hronec, kreativní ředitel Film Europe a vystudovaný religionista, který získal svůj Master's Degree na King's College London.

Více informací a vstupenky

 


JANA Z ARKU / 26. 5. 2023 / 18.30

Cecil B. Demille, 1916, USA, 156 min.

jana_z_Arku_960x500.jpg

Rozsáhlá kronika o životě a smrti Jany z Arku, Panny orleánské, je jedním z nejlepších děl režiséra Cecila B. DeMilla, které filmovým fanouškům nabízí fascinující pohled na ranou tvorbu jednoho z hollywoodských velikánů. Příběh statečné francouzské mučednice je zarámován příběhem britského vojáka, který během svého nasazení v první světové válce objeví v zemi zrezivělý meč z 15. století. Brzy poté usne a zdá se mu, že je vojákem v armádě Jany z Arku. DeMille na svém eposu nešetřil: do filmu obsadil 1 400 komparzistů, opatřil ho kulisami v reálné velikosti, aranžoval velkolepé bitevní scény a nechal ručně kolorovat jeho kopie. Částka 300 000 dolarů se sice podle dnešních filmařských měřítek může zdát směšně malá, v roce 1916 však představovala hotové jmění. Byly to dobře vynaložené peníze, Jana z Arku je výjimečný příklad epického filmu, který dokonale obstál ve zkoušce času.

Více informací a vstupenky