Filmová tvorba Bruno Dumonta z poslední doby získala nálepku "komediálně-retardační", a to především díky seriálu Malej Quinquin, v němž absurdní humor rozkládá žánr detektivky. Z traileru na film Janička se může na první pohled zdát, že půjde o podobnou ztřešťenost, tentokrát s cílem zesměšnit odkaz Jany z Arku. Pokud od tohoto muzikálu očekáváte jen komediální subverzi, budete zklamaní. Jde o mnohem víc. Což po pár minutách došlo i divákům při promítání na festivalu v Karlových Varech. Ze začátku se z publika ozýval hlasitý smích, ale s každou další scénou utichal.

Scénář Janičky totiž staví na textu divadelní hry katolického filozofa Charlese Péguyho (1873-1914) a malá Janička v něm otevírá otázky typu - smysl utrpení, boj proti zlu, nebo přítomnost Krista v lidském utrpení. Film nevede diváky k výbuchům smíchu, ale k neotřelému pohledu na zmíněné existenciálně-spirituální otázky. Dumont tato hluboká témata podává s nadsázkou (nikoliv výsměchem), za doprovodu metalové hudby experimentátora Igorrra a roztodivných tanečních kreací postav, za jejichž choregorafií stojí proslulý Philippe Decouflé z Cirque du Soleil. Pohyby a gesta Janičky působí, jako by je vymýšlela na místě sama. Jsou dětsky jednoduchá, někdy až neohrabaná, ale působí autenticky a svěže.

Tak vyznívá ostatně celý film. Kombinuje rozličné výrazové prostředky nevídaným způsobem. Metalový doprovod písní nepůsobí k duchovnímu textu z 19. století vůbec jako protiklad, ale dodává mu na intenzitě, stejně tak taneční gesta postav, připomínající mnohdy posluchače metalové hudby na koncertech. Janička je filmem neuvěřitelně svobodným, ale ne utrženým z řetězu. Jasnou koncepci a jednotu stylu nelze přehlédout. Janička dokazuje, že film s duchovním poselstvím vždy nemusí být postavený na pomalých statických záběrech a komplikovaných filozofických dialozích. Vít Poláček v recenzi pro Film a doba napsal: "Janička je za dlouhou dobu jedním z nejoriginálnějších a nejlepších filmů díky tomu, s jakou samozřejmostí objevuje úplně nový kinematografický jazyk a styl."

Janičku v našich kinech uvidí asi jen pár stovek lidí, ale rozhodně stojí za to být mezi nimi.
Kde můžete Janičku aktuálně vidět: Program kin | ČSFD.cz