Již v polovině roku 2016 mohli pozorní fanoušci amerického režiséra Terrence Malicka zaregistrovat kusou, byť nadmíru vzrušující zprávu, že tento dnes již legendární tvůrce připravuje vydání rozšířeného sestřihu svého Zlatou palmou oceněného opus magnum Strom života (The Tree of Life, 2011). Tato dlouho nepotvrzená zvěst se nyní stala skutečností, když prestižní americké vydavatelství Criterion Collection, které již v uplynulých letech vydalo na DVD a Blu-ray discích Malickovy filmy Zapadákov, Nebeské dny, Tenká červená linie a Nový svět, ohlásilo vydání této nové verze na konec letošního srpna.

Rozšířená verze bude košatější o rovných 50 minut a nabídne především hlubší vzhled do dětství hlavního hrdiny (a Malickova alter-ega) Jacka O'Briena (Hunter McCracken), netknutá naopak zůstává trikově opulentní „sekvence Stvoření”. Sám režisér však tuto novou verzi nechápe jako sestřih režisérský – tím zůstává původní (133 minut dlouhá) verze z roku 2011, ale spíše jako „variaci” na téže téma, lehce odlišný pohled na tutéž symfonickou látku. (Připomeňme, že v rámci Malickovy filmografie se nejedná o nic neobvyklého: Nový svět kupříkladu existuje ve čtyřech vzájemně dosti odlišných verzích-variacích.)

Vznik této nové verze produkovalo přímo vydatelství Criterion Collection. Dle slov jejího šéfa Petera Beckera se přitom jednalo o doposud nejnákladnější a nejnáročnější projekt, na němž se tato společnost za dobu své existence podílela: bylo třeba nejen dohledat a oskenovat původní negativy ve 4K rozlišení, ale také nové materiály sestříhat, namíchat k nim novou zvukovou stopu a v součinnosti s kameramanem Emmanuelem Lubezkým nakonec sjednotit jejich barevné tónování.

Navzdory exkluzivitě rozšířené verze však úběžníkem edice zůstává původní kinosestřih, nově pro toto vydání digitálně zrestaurovaný pod bedlivým Malickovým a Lubezkého dohledem. A jak už je u filmů vydaných pod křídly společnosti Criterion zvykem, dočkáme se rovněž nových rozhovorů, původních esejů a dalších lákavých bonusových materiálů. Tuzemské diváky, kteří nedisponují regionálně odblokovanými přehrávači, snad jen nepotěší skutečnost, že snímek vyjde na discích určených výhradně pro severoamerický region. Znovuuvedení filmu v kinech se v tuto chvíli neplánuje.

Luděk Čertík

Odkaz na vydavatelství: https://www.criterion.com/films/28576-the-tree-of-life