Film LUCKY uvede Lukáš Jirsa a po promítání proběhne diskuze s Petrem Vacíkem o duchovním rozměru tohoto přiznaně ateistického filmu.

Na místě bude přítomná ekumenická porota, biskup plzeňské diecéze Tomáš Holub, zástupci organizací SIGNIS a InterFilm a účastníci semináře "Spiritualita a film".

Ekumenická porota oceňuje filmy vysoké umělecké kvality, které jsou zároveň ve shodě s hodnotami evangelia (v širokém slova smyslu). V některých regionech mají tyto poroty mezináboženský rozměr, například v Teheránu jsou v porotě muslimové s křesťany. Ekumenické poroty fungují na festivalech A-kategorie od 70. let. Patří k tzv. nestatutárním porotám, podobně jako například porota filmových kritiků FIPRESCI. Provoz ekumenických porot zajišťují dvě organizace – SIGNIS (Světová katolická organizace pro komunikaci) a INTERFILM (Mezinárodní protestanská filmová organizace).

Složení ekumenické poroty na 53. MFF Karlovy Vary

Milja Radovic

Michael Otřísal

David Sipoš

LUCKY, John Carrol Lynch (USA, 2017, 88 min)

Filmový a divadelní herec John Carroll Lynch svůj režijní debut natočil v relativně zralém věku. Kredit a zkušenosti, které do té doby nasbíral, zde zúročil v té nejvyšší míře. Dostalo se mu cti ve filmu zachytit uměleckou závěť o téměř dvě generace starší herecké legendy, kterou byl Harry Dean Stanton. V ospalém městečku uprostřed pouště žije Lucky v rytmu své každodenní rutiny. Vyprávění ho ale zastihuje ve dnech, kdy je tato rutina narušena. Tváří v tvář vlastní smrtelnosti Lucky cítí, že fakt nevyhnutelné smrti a následné nicoty je něčím, co by měli vnímat všichni jeho bodří spoluobčané, aniž by to mělo být vědomí bolestné.

(Anotace k filmu převzatá zhttp://www.kviff.com/cs/program/film/5025072-lucky/)