Jeden svět 2019

Filmový publicista a vedoucí pražské redakce TV Noe, Lukáš Jirsa, vybral 9 filmů, které ho nejvíc zaujaly na festivalu Jeden svět 2019.

1) Bohové z Molenbeeku

Reetta Huhtanen, Finsko, 2019, délka: 72 min / seznam projekcí

Poetický film o přátelství tří dětí uprostřed bruselské čtvrti Molenbeek, místa soužití mnoha kultur a vyznání, které po teroristických útocích v Paříži a v Bruselu v roce 2016 získalo pověst líhně islámského terorismu.

 

2) Kamenné srdce

Claire Billet, Olivier Jobard, Francie, 2019, délka: 89 min / seznam projekcí

Jako dvanáctiletý kluk dorazil Quorbán po 12 000 km dlouhé strastiplné cestě z Afghánistánu do Francie. Nový život ale roky nebyl takový, jaký si v dětství vysnil. 

heart of stone

 

3) Rekonstrukce Utøyi

Carl Javér, Švédsko, Norsko, Dánsko, 2018, délka: 98 min / seznam projekcí

Jak se dá zrekonstruovat něco tak strašlivého? Několik přeživších se pomocí intimního scénického experimentu pokusilo zprostředkovat zážitek útoku na norský letní tábor v roce 2011. 

 

4) Kam tě vítr zavane

Michel Toesca, Francie, 2018, délka: 101 min / seznam projekcí

Francouzský farmář Cédric ve svém skromném obydlí nechal bydlet stovky uprchlíků putujících z Afriky do Evropy. Navzdory hrozícímu vězení jedná v souladu se svým svědomím a vírou v lidskou důstojnost.

 

5) Na jejích bedrech

Alexandria Bombach, USA, 2018, délka: 94 min / seznam projekcí

Celý svět mluvil o jezídce Nadje Muradové, když získala Nobelovu cenu míru i Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za boj proti sexuálnímu násilí ve válce. Málokdo si ale uvědomil, jak náročné pro ni je znovu a znovu otevírat staré rány.

 

6) Bezpodmínečná láska

Rafał Łysak, Polsko, 2018, délka: 40 min / seznam projekcí

Mladý polský gay a jeho babička se sice navzájem mají rádi, rozumějí si ale hůř. Intimní dialog o svobodě volby a naplnění tradičních povinností.

 

7) Svědkové Putinovi

Vitalij Manskij, Lotyšsko, Švýcarsko, Česká republika, 2018, délka: 102 min / seznam projekcí

Autorský film renomovaného dokumentaristy Vitalije Manského přináší unikátní svědectví z doby před dvaceti lety, kdy se v Rusku k moci dostal současný prezident Vladimir Putin.

 

8) Něco se pomalu mění

Menna Laura Meijer, Nizozemsko, 2018, délka: 105 min / seznam projekcí

Metody mentálního koučinku a různé přístupy k výcviku lidské mysli zažívají rychlý rozvoj, lze je používat téměř v jakémkoli oboru. V sebekontrole se tak cvičí policisté i malé děti.

 

9) Nikde, a přece někde

Carolina Marconi, Velká Británie, 2019, délka:  7 min / seznam projekcí

Co asi vnímá a prožívá ještě nenarozené dítě, jehož matka spolu s dalšími uprchlíky míří na člunu do Evropy? Imerzivní snímek ve virtuální realitě nabízí zcela nový pohled na uprchlickou krizi.

Nikde, a přece někde

Anotace k filmům jsou převzaty z oficiálního webu festivalu: www.jedensvet.cz