Jeden svět 2019

Výběr 10 filmů, které bychom si podle Lukáše Jirsy z TV Noe neměli nechat ujít na letošním Febiofestu.

Termín konání Febiofestu v Praze: 21. – 29. BŘEZEN 2019

Febiofest v regionech: 1. – 18. DUBEN 2019

 

1) Vize

Naomi Kawase, Japonsko / Termíny projekcí a vstupenky

Francouzská novinářka se vydává hluboko do japonských lesů Nara, aby našla bylinu, která dokáže zázračně léčit bolest. Když se tam setká s místním strážcem lesa, nachází něco úplně jiného. Typický rukopis režisérky Naomi Kawase charakterizuje především intimní a citlivé zachycení světa kolem nás a téměř dětský údiv, jež při jeho objevování protagonisté prožívají.

 

2) Oltář

Alvaro Delgado Aparicio, Německo – Norsko – Peru / Termíny projekcí a vstupenky

Čtrnáctiletý Segundo se pod vedením otce učí lidovému umění skříňových oltářů. I chlapcův svět byl dosud podobný barevným výjevům – protkaný vírou a sevřený tradiční společností, která nepřipouští jinakost. Jediný okamžik ale od základů změní pohled na vše, v co Segundo věřil a co miloval. Suverénní debut s nádhernými obrazovými kompozicemi získal ocenění na řadě významných filmových festivalů.

 

3) Angelo

Markus Schleinzer, Rakousko – Lucembursko / Termíny projekcí a vstupenky

Historické drama se inspiruje životem Angela Solimana, který žil v 18. století na vídeňském dvoře. Angelova cesta začíná v dětství, kdy je vybraný mezi ostatními otroky, aby získal křesťanské vzdělání. O mnoho let později se Angelo stává prominentním členem vídeňské smetánky. Až do chvíle, kdy se ožení s bílou ženou. Snímek Markuse Schleinzera proslaveného debutem Michael i castingem filmu Bílá stuha.

 

4) Mid90s

Jonah Hill, USA / Termíny projekcí a vstupenky

Třináctiletý Stevie žije v Los Angeles v chudinské čtvrti, doma jej šikanuje starší bratr a matka samoživitelka na něj nemá čas. Únik z bezútěšné situace tak nachází na skateboardu s partou svých vrstevníků. Film vychází z estetiky a atmosféry devadesátých let, 16mm materiálu a nadupaného soundtracku. Režijní a scenáristický debut herce Jonaha Hilla (22 Jump Street, Vlk z Wall Street), jenž je oslavován mnoha filmovými kritiky.

 

5) Pád amerického impéria

Denys Arcand, Kanada, 2018 / Termíny projekcí a vstupenky

Nesmělý řidič zásobovacího auta se shodou okolností připlete ke střelbě, po které zůstanou na místě činu dvě tašky plné peněz. Řidič je schová ve svém náklaďáku a odstartuje tak sérii dramatických událostí. Policie musí zločin vyřešit a mafie chce své peníze zpátky. Mrazivá komedie, která se inspiruje střelbou v Montrealu v roce 2010, volně navazuje na Arcandův předchozí film Invaze barbarů..

 

6) Pozor na oči

Quentin Dupieux, Belgie – Francie / Termíny projekcí a vstupenky

Dvěma kriminalistům je přidělen případ vraždy, kterou musejí vyřešit. I přestože vyslýchají podezřelého celou noc, nedokážou přijít pravdě na kloub. Výpověď zatčeného muže totiž nemá ani hlavu, ani patu. Podvratná komedie nese jasné známky specifického rukopisu Quentina Dupieuxe, který vytváří sofistikované hříčky založené na absurdním humoru, satirickém pohledu na svět a silné pointě.

 

7) Raft

Marcus Lindeen, Dánsko – Německo – Švédsko – USA / Termíny projekcí a vstupenky

V roce 1973 se vydala skupina pěti mužů a šesti žen na tříměsíční plavbu přes Atlantik na malém člunu. Cílem sociologického experimentu bylo zkoumat kořeny násilí, nenávisti a sexuální přitažlivosti. Prostřednictvím archivních materiálů a výpovědí přeživších rekonstruuje dokumentarista Marcus Lindeen průběh pokusu, který se proslavil jako nejpodivnější skupinový experiment v dějinách.

 

8) Sibel

Çağla Zencirci, Francie – Německo – Lucembursko – Turecko / Termíny projekcí a vstupenky

Němá Sibel komunikuje s okolím prastarým pískaným jazykem, připomínajícím ptačí zpěv. Když se ve vsi rozšíří zvěsti o vlku, jenž se toulá po okolí, Sibel vezme pušku, opustí sestru a otce a vyrazí do lesů. Zde se setkává s mužem, který je ale podobným vyděděncem jako ona. Držitel ceny FIPRESCI z locarnského filmového festivalu je moderním příběhem s pohádkovými motivy, který se odehrává v přírodě stejně zelené jako oči hlavní hrdinky

 

9) Tel Aviv v plamenech

Sameh Zaobi, Belgie – Francie – Izrael – Lucembursko / Termíny projekcí a vstupenky

Salam musí každý den na cestě do práce přes izraelskou kontrolu. Když se kontrolující voják dozví, že Salam pracuje na populární televizní soap opeře s romanticko-špionážní zápletkou, začne mu navrhovat, jak by měl další děj vypadat. Salam díky jeho nápadům povýší z poskoka na scenáristu, ale ocitne se také uprostřed sporu o to, jak by měl seriál skončit. Komedie z regionu plného napětí nabízí trochu jiný pohled na izraelsko-palestinský konflikt.

 

10) U brány věčnosti

Julian Schnabel, Francie – Irsko – Švýcarsko – Velká Británie – USA / Termíny projekcí a vstupenky

Životopisné drama o malíři Vincentu van Goghovi natočil Julian Schnabel, režisér filmů Skafandr a motýl či Basquiat. Snímek zachycuje závěrečná léta umělcova života, která van Gogh prožil ve francouzském Arles. Výrazná vizuální stránka a působivé efekty doplňují skvělý herecký výkon Willema Dafoea v hlavní roli a přibližují svět a mysl umělce, kterému se kvůli duševní chorobě a nekonformnímu chování dostalo uznání až po smrti.

 

Anotace k filmům jsou převzaty z oficiálního webu festivalu: febiofest.cz