Recenze

Díra

Díra (2021) Michelangela Frammartina je poetickou odyseou do hlubin země i lidské duše. Kamera sleduje sestup jeskyňářů a momenty ze života stařičkého pastevce. Nenápadně tím oslavuje lidskou touhu po poznání a zároveň tématizuje pomíjivost existence.

The Chosen

Televize Noe od soboty 6. 4. 2024 uvede slavný americký seriál The Chosen, v překladu “vyvolení”, vyprávějící příběhy lidí, kteří se osobně setkali s Ježíšem. Velkolepý seriál vyniká autenticitou i neobvyklým úhlem pohledu na život a učení Ježíše z Nazareta.

Jeden život

Příběh Nicolase Wintona, který na prahu 2. světové války odvezl 669 dětí z Československa do Velké Británie, představuje britský film Jeden život. Dojemnému dramatu o záchranné operaci, jíž nikdo nedával naději, vévodí herecké výkony Anthony Hopkinse či Heleny Bonham-Carter.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Loutkový film Tonda, Slávka a kouzelné světlo vypráví o přátelství mezi dvěma poněkud zvláštními dětmi. Fantazijí i moudrostí vrchovatě naplněný snímek patří nejen mezi nejlepší české animované filmy posledních let, ale směle se může zařadit i mezi to nejlepší v české filmové produkci jako takové.

Pohani

Černobílé drama Ogly Dabrowské Pohani je dráždivou filmovou adaptací divadelní hry ukrajinské autorky Anny Jablonské. Příběh o rodině, do níž po letech zavítá babička „smrdící kadidlem” pokládá zásadní otázku: kde hledat zdravou víru, naději a lásku?