Recenze

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Lotkový film Tonda, Slávka a kouzelné světlo vypráví o přátelství mezi dvěma poněkud zvláštními dětmi. Fantazijí i moudrostí vrchovatě naplněný snímek patří nejen mezi nejlepší české animované filmy posledních let, ale směle se může zařadit i mezi to nejlepší v české filmové produkci jako takové.

Pohani

Černobílé drama Ogly Dabrowské Pohani je dráždivou filmovou adaptací divadelní hry ukrajinské autorky Anny Jablonské. Příběh o rodině, do níž po letech zavítá babička „smrdící kadidlem” pokládá zásadní otázku: kde hledat zdravou víru, naději a lásku?

Návštěvníci

O hledání domova i o proměňující se komunitě na dalekých Špicberkách vypráví dokument Veroniky Liškové Návštěvníci. Po loňské premiéře na prestižním festivalu v Locarnu a podzimním ocenění v Jihlavě se film konečně dostává i do českých kin.

Andrej Tarkovskij

Díky dokumentu Film jako modlitba (Andrey Tarkovsky: A Cinema Prayer, 2019), který sestavil z unikátních archivních materiálů jeho syn, se můžeme konečně blíže seznámit s duchovním životem slavného režiséra. Skutečný umělec podle Tarkovského je básníkem a básník nemůže být nevěřící.

Zpráva o záchraně mrtvého

Do kin přichází vpravdě postní film, který vnímavého diváka dovede ke ztišení a zastavení. Zpráva o záchraně mrtvého je dokladem schopnosti filmu publikum vtáhnout do svébytné umělecké zkušenosti, jež má mnohé společné s duchovním prožitkem.