Rozhovory

Papež František

Rozhovor Papeže Františka s monsignorem Dariem Viganem, který byl publikován v jeho poslední knize Pohled: Brána srdce. Neorealismus mezi pamětí a přítomností (Efattà editrice, 2021).

Kulatý stůl

V pátek 22. 10. odvysílala Tv Noe diskuzní pořad Kulatý stůl na téma Film a spiritualita. Moderoval Petr Vaďura, hosté: Vladimír Suchánek, Lukáš Jirsa a Renata Šindelářová. Pořad je možné zhlédnout v online archivu Tv Noe.

Drive my car

Prezidentem ekumenické poroty na 74. Filmovém festivalu v Cannes byl irský spisovatel, režisér a producent Douglas P. Fahelson. Lukáš Jirsa  s ním v rozhovoru probral jeho vztah k filmu, práci ekumenické poroty a také oceněný snímek Doraibu mai kâ (Drive My Car, režie Ryûsuke Hamaguchi, Japonsko 2021).

Edgar Morin

Francouzský intelektuál Edgar Morin oslavil 8. července sté narozeniny. Přispěl zásadně k myšlení o filmu a podílel se na průkopnickém snímku Kronika jednoho léta. V rozhovoru s Lukášem Jirsou promluvil o etice, náboženství, naději a kráse. A také o tom, že film dokáže probouzet v člověku lidskost.

Jackie

Filmovým kritikem se můžete stát i v metru – když tam potkáte Honzu Folla. Právě tak začala před 20 lety cesta Lukáše Jirsy k filmové publicistice a objevování hloubky filmového umění. V pořadu Jak to vidí... na ČRo Dvojka s Lukášem hovořila o filmu a spiritualitě sestra Angelika Pintířová.