Strom života

Rozhovor Lucie Endlicherové s Lukášem Jirsou na Rádiu 7 (TWR)

Redaktor TV NOE a filmový publicista Lukáš Jirsa byl hostem na Rádiu 7. Tématem byla spiritualita ve filmu a schopnost některých filmů změnit náš pohled na svět. V audio záznamu pořadu se dozvíte i tipy na filmy, které Lukáše silně zasáhly.

Rádio 7 je křesťanské internetové a satelitní rádio, které je součástí světové sítě Trans World Radio.
K poslechu na www.radio7.cz

Seznam filmů, promítaných v rámci cyklu Film & spiritualita najdete na stránkách Akademické farnosti Praha.

BONUS k rozhovoru:

V rozhovoru Lukáš Jirsa uvádí, že preferuje filmy, jež v sobě nesou autorskou výpověď o našem vztahu k druhým, k Bohu i k nám samým. Právě v takových filmech nalézá častěji duchovní rozměr oproti běžným komerčním filmům. To ale neznamená, že bychom v komerčních filmech nemohli nalézt přesah a naopak, že by filmy autorské nemohly být komerčně úspěšné. Zde je několik Lukášových tipů na filmy, které dokázaly svým investorům znásobit vložené finance, byly divácky relativně vstřícné a přitom nabízí řadu témat k promýšlení.

Malé ženy (Greta Gerwig, 2019)

„Kromě tématu emancipace, které z příběhu vyvstává při interpretacích jistě nejčastěji, zobrazují Malé ženy velmi věrně a soustředěně také kontrast mezi dětstvím, které je plné zábavy, smíchu (ale i výprasků) a dospělostí, která s sebou přináší kompromisy i nelehká rozhodnutí."

– celá recenze Terezy Kašparcové pro F&S k přečtení ZDE

little-women-beach.jpg

 

Parazit (Džun-ho Pong, 2019)

„Nahlížet na toto dílo jako na prostředek zábavy je možné, nicméně pro jeho porozumění lze nalézt i vhodnější přístup. Produktivnější pohled se objevil v levicově zaměřených kritikách. Film totiž svým tématem funguje jako společenský a politický komentář o třídní nerovnosti."

– celá recenze Andreje Chovance pro F&S k přečtení ZDE

parazit_kim_na_uteku.jpg

 

Joker (Todd Phillips, 2019)

Podle kněze Marka Orko Váchy jeden z nejlepších filmů roku 2019. Povinný pro každého přemýšlivého diváka. Hrozivá meditace o zrodu zla v člověku, kterému nikdo z nás nezabránil ač mohl.

joker_960x500.jpg

 

Gran Torino (Clint Eastwood, 2008)

Clint Eastwood v roli starého muže, pro něhož už není v jeho vlastní zemi místo. Nebo snad ano?

– studie Lukáše Jirsy k přečtení ZDE

gran_torino_960x600-04.jpg

 

Zbouchnutá (Judd Apatow, 2007)

Komedie lákající na obhroublý a vulgární humor, která diváka vede k přemýšlení o důležitosti rodiny. Skvělý film, který vám dá, co čekáte, ale kromě toho ještě mnohem víc.

zbouchnuta_960x500.jpg