57. MFF Karlovy Vary

Tradiční výběr dramaturga TV Noe a filmového kritika Lukáše Jirsy z programu MFF Karlovy Vary. Ve výběru nechybí slavná jména jako Wim Wenders a Hirokazu Koreeda, vítězné snímky z Cannes a Berlína a filmy oceněné ekumenickou porotou.

Dokonalé dny

Wim Wenders, 2023, 124 min, Sekce: Horizonty

perfect_days.jpg

Humanistický příběh z Tokia se táže, jak žít přítomným dnem nehledě na vše těžké, čemu čelíme. Hirajama přijímá práci uklízeče veřejných toalet s překvapivou pokorou, přestože jeho život se nám může zdát únavný a nudný, někdy i ponižující. Rutina ale dává dnům kýženou strukturu a radost přinese i prosté rozjímání v parku, chvíle strávená s knihou nebo poslech hudby. Ač Hirajama vyzařuje klid a spokojenost, nejde přece jen o pouhý obranný mechanismus? V hlavní roli Kódži Jakušo, který si z Cannes odvezl zaslouženou cenu za nejlepší mužský herecký výkon, málomluvnosti jím portrétovaného uklízeče záchodků navzdory.

> více informací

Minulé životy

Cene Song, 2022, 105 min, Sekce: Horizonty

minule-zivoty.jpg

Spisovatelku Noru a její dětskou lásku Hae-Sunga sice dělí tisíce kilometrů, spojuje je však výjimečně hluboké pouto. Po více než dvou dekádách odloučení se dvě spřízněné duše setkávají během pár dní v New Yorku. Nečekané shledání s osudovým mužem přiměje Noru klást si otázku: „Co by bylo, kdyby...?" Režisérka Celine Song v citlivé moderní romanci jedinečným způsobem v několika časových rovinách vypráví příběh dvou lidí, kteří prožívají citovou blízkost, přestože se jejich životní cesty fatálně míjejí.

více informací

Anatomie pádu

Justine Triet, 2023, 150 min, Sekce: Horizonty

anatomie-padu.jpg

Sandra (fascinující Sandra Hüller) je úspěšná spisovatelka, žijící s manželem a synem Danielem ve francouzských Alpách. Když se Daniel jednou vrací z procházky se psem, najde na zemi otcovo mrtvé tělo. V domě kromě manželů v té době nikdo nebyl, je tedy nutné vyšetřit, zda byl smrtící pád následkem sebevraždy, nebo zda Sandra muže zabila… Justine Triet ve strhujícím soudním dramatu se sofistikovaně feministickým podtónem postupně až na dřeň rozkládá vztah ústředního páru a staví publikum před otázku, jak by obstál jejich vlastní vztah, kdyby momenty soukromého pekla byly podrobeny zkoumavému zraku veřejnosti. Zlatá palma na letošním festivalu v Cannes.

více informací

Limbo

Ivan Sen, 2023, 104 min, Sekce: Horizonty

limbo.jpg

Životem unavený detektiv Travis Hurley přijíždí do malého městečka, aby zde prozkoumal dvacet let staré zmizení domorodé dívky Charlotte. Vyprahlí obyvatelé bílému muži zprvu nedůvěřují, jeho stoická povaha je ale brzy přiměje k tomu, aby odkryli stará tajemství a otevřeli svá zaprášená srdce. Pouštní noir, zasazený v bezútěšných krásách opálového údolí, pronásleduje temné stíny dávného zločinu a propůjčuje hlas segregovanému okraji australské společnosti. Atmosférický snímek vpichuje svému divákovi do žíly precizně vyměřenou dávku zoufalství a naděje. V roli nečekaného opraváře lidských osudů exceluje protřelý Mentalista Simon Baker.

více informací

Na lodi Adamant

Nicolas Philibert, 2022, 109 min, Sekce: Horizonty

na-lodi-adamant.jpg

V samotném srdci Paříže kotví loď, která je unikátním denním stacionářem pro lidi s duševními poruchami. Personál této „Noemovy archy“ nevnímá psychické problémy jako stigma a nabízí svým klientům bezpočet činností posilujících jejich důstojnost i kreativitu. Po filmu Maličkosti (1996) se zasloužilý francouzský dokumentarista vrací k tématu duševního zdraví, aby nám předestřel svět, kde je na každého nahlíženo především jako na lidskou bytost bez nutnosti třídní, rasové či intelektuální selekce. Svou výmluvnou relativizací pojmu normality získal snímek letos na Berlinale Zlatého medvěda za nejlepší film.

více informací

Netvor

Hirokazu Koreeda, 2023, 126 min, Sekce: Horizonty

netvor.jpg

Saori vychovává sama svého syna Minatu. Když se hoch začne chovat zvláštně, je odhodlána zjistit příčinu této změny. Obvinění padne na učitele Horiho a rozzuřená Saori spěchá do školy, aby ho hnala k odpovědnosti. Skutečnost však není tak jednoznačná, jak se zprvu zdá… Yuji Sakamoto, oceněný za scénář k filmu v Cannes, obratně skládá jednotlivé kusy příběhu, vypráví jej z perspektivy několika jeho aktérů, a znejisťuje diváka ve chvíli, kdy má pocit, že už přišel všemu na kloub. Režisér Hirokazu Koreeda i tentokrát prokazuje vzácný cit pro vedení dětských herců a s typicky humanistickým přístupem vypráví dojemný příběh o rodině, touze po porozumění i tíživých tajemstvích.

více informací

Obzor

Mihai Mincan, 2022, 122 min, Sekce: Horizonty

obzor.jpg

Dumitru sní o tom, dostat se daleko za obzor, do vysněné Ameriky. Nalodí se proto s kamarádem tajně na zaoceánskou nákladní loď. Záhy ho však objeví filipínský námořník Joel, který stojí před těžkou volbou. Nesmlouvaví tchajwanští námořní důstojníci černé pasažéry na lodi nestrpí, Joelova neochvějná víra v Boha mu však našeptává, aby pomohl bližnímu… Hypnotický thriller o síle víry, morálce a strachu o život je ambiciózním debutem rumunského režiséra Mihaie Mincana, inspirovaným skutečnými událostmi z roku 1996; v premiéře byl představen v sekci Orizzonti na loňském festivalu v Benátkách..

více informací

Ozvěna

Tatiana Huezo, 2023, 102 min, Sekce: Horizonty

ozvena.jpg

Dokumentární filmový jazyk má nespočet nářečí a jedním z těch nejpůvabnějších vládne Tatiana Huezo. Karlovarští diváci mohli vidět její Bouři Noc ohňů, které se – první dokumentárním způsobem, druhý prostřednictvím fikčního narativu – věnovaly systematicky páchanému bezpráví v Mexiku. V Ozvěně, která si na Berlinale vysloužila cenu za nejlepší dokument, režisérka hledí do stejné krajiny. Jen tentokrát nelyrizuje bolest, ale to nejobyčejnější žití. Filmová návštěva místa na venkově, kde lidé souzní se svými zvířaty a kde mladí i staří pečují o sebe navzájem. Snímek hřejivý jako nečekané objetí nebo konejšivé slovo starostlivé babičky.

více informací

Papežův zákon

Marco Bellocchio, 2023, 125 min, Sekce: Horizonty

papezuv-zakon.jpg

Strhující historické drama nestora italské kinematografie Marca Bellocchia se vrací k případu, který započal v roce 1858, kdy byl z židovské rodiny Mortarových násilím odebrán šestiletý Edgardo na základě tvrzení katolických autorit, že byl jako kojenec pokřtěn, a musí být tedy vychován jako katolík. Papežské zákony jsou neúprosné, a i přes silné protesty židovské komunity je chlapec odvezen do Říma, kde v papežském sídle získává katolické vzdělání. Příběh jedné rozdělené rodiny je silně propojen s bouřlivým obdobím sjednocování Itálie, vzpourami proti vládě papeže Pia IX. a zoufalou snahou katolické církve zachovat si svou neomezenou moc.

více informací

Uvnitř žluté kukly

Thien An Pham, 2023, 178 min, Sekce: Horizonty

uvnitr-zlute-kukly.jpg

Mystická filmová pouť o těch, kteří se nezakuklí ani pod tíží holé existence. Thien se vrací ze Saigonu do rodného kraje, kam převáží osiřelého synovce a ostatky jeho tragicky zemřelé matky, své švagrové. Cesta do zapadlého koutu Vietnamu rozjitří jeho víru a vyvolá přízraky minulosti. Debutující režisér Thien An Pham si počíná obdobně jako proslulý architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Nepřerušované záběry vede trpělivě a tišivě, s vědomím, že samo prostorové řešení uměleckého díla může vést ke spirituální zkušenosti. Jedna z nejzásadnějších událostí festivalu v Cannes, uvedená v sekci Quinzaine, získala Zlatou kameru pro nejlepší debut festivalu.

více informací

Žena z hor

Takeši Fukunaga, 2022, 98 min, Sekce: Horizonty

zena-zhor.jpg

Mladá žena Rin dospívá v době hladomoru. Nedostatek je tak velký, že si její vesnice nemůže dovolit přijmout mezi sebe další obyvatele, ani ty nově narozené. Rodina Rin patří k těm nejposlednějším ve vsi a jejich život tak závisí na poslušnosti vůči těm, kteří rozdělují poslední zrnka obilí. Jedinou útěchou hlavní hrdinky se stává spojenectví s božstvy divočiny, která shlížejí na lidské zoufalství. V impozantních kompozicích velkých celků příroda v dobovém filmu skutečně ožívá a vyzařuje svoji nadpřirozenou moc. Dotváří se tak baladická linka příběhu proplétající se s linkou realistickou.

více informací

 

Lukáš Jirsa
dramaturg TV Noe a filmový publicista

Fotografie a anotace jsou převzaty z oficiálního webu festivalu, kde najdete kompletní program festivalu.