Poslání webu
-
Dobré filmy v člověku mohou probouzet otázky po smyslu existence, inspirují k sebereflexi a hledání transcendence. Právě takovým filmům a jejich tvůrcům se věnujeme.
-
Chápeme film jako nástroj umožňující rozvoj na etické, duševní i spirituální úrovni.
-
Chceme diváky inspirovat k intenzivnějšímu a kreativnějšímu filmovému zážitku.
Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
– vedoucí pražského studia televize Noe, filmový publicista
– dramaturg filmového cyklu Film & spiritualita v Městské knihovně Praha
– člen řady ekumenických porot (Cannes, Berlín, Locarno, Varšava, Karlovy Vary, Zlín ad.)
>> Disertační práce Lukáše Jirsy / Sociologická imaginace a film v kulturologické perspektivě
Mgr. Ondřej Sabol
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
– absolvent filmové vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci
– dramaturg filmových večerů o spiritualitě ve filmu (Olomouc, Boskovice)
– spoluorganizátor semináře Film a spiritualita na MFF Karlovy Vary
>> Rozhovor s Ondřejem Sabolem / Duchovní film je pro mě i Terminátor
Iniciativa „Film a spiritualita"
S myšlenkou zprostředkovávat veřejnosti spirituální rozměr filmového umění přišel dramaturg TV Noe Lukáš Jirsa a jezuita Petr Vacík. V roce 2011 začali v Městské knihovně Praha pořádat pravidelné projekce s diskuzí, které podněcují diváky k hlubší reflexi filmu a větší citlivosti ve vnímání duchovních přesahů.
Petr Vacík také vedl duchovní cvičení v kolínském klášteře, na kterých využíval film jako podnět ke kontemplaci. Aktuálně vede tyto kurzy karmelitka Denisa Červenková. Lukáš Jirsa zase založil seminář při festivalu v Karlových Varech, kam byli zváni především duchovní napříč církvemi, ale i církevní laici, kteří se zabývají filmem nebo uměním. K organizování ekumenického semináře se brzy připojil Ondřej Sabol. Cílem semináře bylo zprostředkovat setkání věřících lidí se světem současného filmového umění. Moderování společných debat se ujal redaktor ČRo a kazatel Petr Vaďura, který také pořádá pravidelné filmové projekce s diskuzí, aktuálně v Plzni.
Reportáž TV Noe ze semináře při MFF Karlovy Vary 2016
Důležitou a inspirativní osobnosti naší iniciativy je také Doc. Vladimír Suchánek, který přes 20 let působil jako pedagog na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, kde vyučoval duchovní souvislosti filmu a zaměřoval se na tvůrce spirituální kinematografie jako jsou Andrej Tarkovskij, Sergej Paradžanov, František Vláčil, Jiří Trnka, nebo Terrence Malick. Vladimír Suchánek pořádá filmové večery s přednáškami i nadále, ale už ne na akademické půdě ale na své půdě (doslova), kde jej navštěvují desítky zájemců o filmy s přesahem. Přes 10 let připravuje a vede filmový program na Letní biblické škole a pořádá filmové rekolekce.
Vladimír Suchánek při záznamu přednášky o filmech Davida Attenborougha
Do našeho okruhu patří také jezuita Jan Regner, který pořádá projekce s diskuzí v Olomouci. Dále s námi spolupracuje doktorand na FF Univerzity Palackého Andrej Chovanec a Rashid Aghamaliyev, zakladatel festivalu animovaného filmu v Baku.
Naši iniciativu lze chápat jako ekumenické společenství lidí, kteří mají hluboký vztah k filmu a zároveň k transcendenci. Věnujeme se mapování a popularizaci vztahu mezi filmem a spiritualitou.