Íá

Od 9. od 19.11. proběhne v Praze 9. ročník Festivalu středoevropského filmu. Je to jedinečná příležitost vidět filmy předních tvůrců z našeho regionu, například nový snímek Jerzyho Skolimowského nebo portrét režiséra Romana Polanského.

Lukáš Jirsa doporučuje z programu festivalu následující filmy:

Íá

Jerzy Skolimowski / Polsko / 86 min. / Profil na webu festivalu

Na letošní festival do Karlových Varů jsem jel s cílem shlédnout dva filmy: Zapomenutou zemi Hlynura Pálmasona a Íá Jerzyho Skolimowského. Splnilo se mi obojí hned první den festivalu. Íá jsem viděl v Městském divadle, film skončil v půl dvanácté v noci. Vyšel jsem z filmu zasažen, byl jsem rád, že jsem sám a nemusím odpovídat na tu tak často obtěžující otázku "tak co, jak se ti to líbilo?". Měl jsem chuť jít do lesa, do tmy, někam za světluškami k Jelenímu pramenu. Íá je dojemná a niterná zkušenost, kterou doceníte pouze na filmovém plátně.

 

Polański, Horowitz Hometown

Mateusz Kudła, Anna Kokoszka / Polsko / 75 min. / Profil na webu festivalu

Sektání dvou velikánů vizuálního umění, filmaře Romana Polanského a fotografa Ryszarda Horowitze, kteří společně navštívili Krakov, město svého dětství a dospívání. Setkání místy až woodyallenovsky humorné, poetické, ale především dojemné, krásné i hrůzné. Nejde o fikci, ale o dva skutečné životy započaté na prahu největší katastrofy 20. století.

 

Táta

Anna Maliszewska / Polsko / 115 min. / Profil na webu festivalu

Na Tátu jsem zvědav. Kolegové z ekumenické poroty ve Varšavě filmu na konci října udělili svoji cenu a ve svém zdůvodnění uvedli: ,,Film Táta je energií i životem nabitou road movie, v níž dvě sestry a jejich poněkud nestálý otec zjišťují, že každý z nich může druhým pomoci a zároveň že i každý z nich čas od času sám pomoc potřebuje. Všichni společně cestují z Polska na Ukrajinu a zpět, a tak se neobvyklá rodinná výprava proměňuje i v příběh dvou bratrských národů východní Evropy."

tata_960x500.jpg

 

Sonáta

Bartosz Blaschke / Polsko / 118 min. / Profil na webu festivalu

Grzegor Płonka byl dlouho považován za autistu. Až ve čtrnácti letech se přijde na to, že má vadu sluchu. Pozdní, ale správná diagnóza pomůže objevit chlapcův nevídaný hudební talent. Film je natočený podle skutečné události.

 

Johny

Daniel Jaroszek / Polsko / 119 min. / Profil na webu festivalu

Za chyby se platí! Patryk Galewski dostane jako trest za vloupačku prospěné práce v hospici. Aniž to dopředu očekává, změní mu to celý jeho další život. Seznámí se s knězem Janem Kaczkowskim, který zapojuje mladé problémové lidi do pomoci nevyléčitelně nemocným. Patryk se od něj učí lásce, síle objetí i vzájemné blízkosti, kterou – ať zdraví či nemocní – všichni potřebujeme. V momentě, kdy prochází duchovní proměnou, dozvídá se, že jeho kněz a učitel je nemocen a stává se sám pacientem vlastního sanatoria. Film je založený na skutečných událostech.

 

Lukáš Jirsa – dramaturg TV Noe a filmový publicista

Některé anotace jsou převzaty z webu festivalu.